ból kolana

Ból kolana u biegacza – dlaczego boli?

Biegacz, jak każdy sportowiec, on również uskarża się na różne dolegliwości. Jedną z nich jest oczywiście ból kolana, który dotyka co raz większej ilości osób. Miejsce bólu zwykle znajduje się w okolicach rzepki. Nie zawsze jest on na tyle silny, że uniemożliwia trening. W takiej sytuacji pierwszym i właściwie jedynym podstawowym krokiem powinna być wizyta u ortopedy. Czy wiecie, co tak naprawdę wywołuje ból kolana u biegacza?

Przyczyny bólu kolana:

Tak więc, staw kolanowy to najbardziej skomplikowane połączenie kości w naszym organizmie. Jest tak, gdyż składa się ono z wielu elementów, które poddane są działaniu naprawdę dużych sił o różnych wektorach. Otóż najbardziej narażone na kontuzje i zużycie jest łąkotka, rzepka, a także więzadła.

Do groźnych uszkodzeń może dojść poprzez nagły uraz lub poprzez przeciążenie. Ponadto taki ból kolana po bieganiu nie tylko może na zawsze zniechęcić do tego sportu, lecz także utrudnić nam codzienne życie. Dlatego też zastanówmy się, jakie są najczęstsze przyczyny bólu kolana po bieganiu? Otóż najczęściej za ból kolana odpowiada rzepka. Takie kłopoty mogą również wyniknąć z nieprawidłowej budowy stawu albo być też wynikiem naszej niefrasobliwości i lekceważenia wczesnych objawów uszkodzenia stawu.

ból kolana
Źródło: pixabay.com

Do powstawania bólu kolana przyczynia się między innymi: skrócenie mięśnia czworogłowego uda, zbyt słabe mięśnie czworogłowe uda, osłabienie mięśni pośladkowych. Zbyt duże napięcie pasma biodrowo piszczelowego, a także zbyt duża pronacja w stawie skokowym.

Jak zmniejszyć ból kolana?

Dlatego, jeżeli nabawiliśmy się takiego nagłego urazu, to musimy, jak najszybciej zrobić USG, RTG bądź rezonans magnetyczny. Jest to jedyne słuszne rozwiązanie, które pomoże w dobraniu odpowiedniego leczenia. Ortopeda wskaże konkretną przyczynę bólu kolana i pokieruje nas do fizjoterapeuty, który przy pomocy różnych ćwiczeń pomoże nam wzmocnić mięśnie i pozbyć się bólu.

 

You might also like

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *