maska antysmogowa

Maski antysmogowe – kiedy są potrzebne?

W XXI wieku coraz częściej słyszy się o maskach antysmogowych. Jednak, czy wiecie dokładnie na jakiej zasadzie działają i kiedy warto je nosić? Sprawdźcie to z nami.

Maska antysmogowa – co to jest?
Większość z nas wie, co to jest i do czego służy. A, co z tymi, którzy jednak nie do końca zdają sobie sprawę, co to jest i do czego służy? Już wyjaśniam. Tak więc maski antysmogowe to indywidualny sprzęt ochrony układu oddechowego, który ma na celu chronić nas przed szkodliwym działaniem wysokich stężeń zanieczyszczeń powietrza, szczególnie w regionach zurbanizowanych i przemysłowych. Takie maski antysmogowe mają za zadanie oczyścić wdychane powietrze z części niebezpiecznych substancji, takich jak np., aerozole atmosferyczne. Z powyższego jasno wynika, że maski antysmogowe pełnią bardzo ważne zadanie. Z tego też względu powinniśmy je nosić.
Komu są one potrzebne? Odpowiedź jest prosta, po prostu wszystkim. Jest tak, dlatego że wszyscy oddychamy tym samym powietrzem i wszyscy odczuwamy skutki jego zanieczyszczenia. Większość osób będzie tylko i wyłącznie odczuwałam jedynie dyskomfort z przebywania na powietrzu. Natomiast jest też grupa osób, która szczególnie jest narażona na oddziaływanie smogu. Należą do niej: osoby starsze, dzieci, osoby chore na astmę, choroby płuc i układu oddechowego.
Źródło: pixabay.com
Kiedy używać masek antysmogowych?
Otóż maski antysmogowe w zasadzie potrzebne są za każdym razem, gdy wychodzimy na zewnątrz, szczególnie w dużych miastach. Dzięki nim nie jesteśmy bezpośrednio narażeni na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. W ostatnich latach Polska trafiła do czołówki krajów o największym zanieczyszczeniu powietrza, wielokrotnie przekraczającym europejskie normy. Z tego też względu ten rodzaj zabezpieczenia, staje się powoli elementem codzienności mieszkańców, zwłaszcza dużych miast, co w zasadzie nikogo już nie dziwi ten fakt.
W większości miast w Polsce mamy czujniki jakości powietrza. Pomiary z czujników są przedstawiane na lokalnych serwisach internetowych. Na takich stronach możemy sprawdzić poziom czystości powietrza, gdy stężenie smogu przekracza dopuszczalną normę, wtedy przed wyjściem z domu warto założyć maskę antysmogową.

You might also like

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *