Najlepsze ćwiczenia relaksujące

Ćwiczenia relaksujące mają na celu odzyskać wewnętrzną równowagę, oczyszczają umysł i rozluźniają spięte mięśnie. Trening możemy stosować w momencie sporego napięcia nerwowego, jednak najlepsze efekty przyniesie wykonywanie go regularnie, najlepiej 2-3 razy w tygodniu, dzięki temu pozwoli zniwelować długotrwałe objawy stresu i pomoże nam zapanować nad własnymi emocjami.

Do ćwiczeń relaksujących przygotowujemy się tak samo, jak do każdych innych ćwiczeń fizycznych. Przede wszystkim powinniśmy założyć wygodny i przewiewny strój, który nie będzie krępował ruchów oraz umożliwi nam swobodne oddychanie. Warto wybierać przyjemne w dotyku materiały, wykonane z naturalnych tkanin. Nie musimy nosić specjalistycznego obuwia, takie ćwiczenia możemy nawet wykonywać boso bądź w skarpetkach na miękkiej macie, czy też dywanie.

Ćwiczenie 1: Kładziemy się na plecach, ręce kładziemy wzdłuż ciała. Zamykamy oczy, próbujemy wsłuchać się w stłumione dźwięki dobiegające z otoczenia np. ciche tykanie zegara. Następnie musimy skupić się tylko na sobie. Każda z teraz wykonywanych czynności wymaga jak największego skupienia.

Robimy głęboki wdech nosem i wydechy ustami, staramy się poczuć, jak nasze ciało wypełnia się powietrzem, wydłużamy nasz kręgosłup, wyciągamy ręce i nogi. Następnie po kolei rozluźniamy mięśnie: policzków ust, szczęki i całej twarzy, następnie idąc w dół mięśnie ramion klatki i tak po stopy. Oddychamy za pomocą przepony. Staraj się poczuć, jak każdy wdech podnosi twoją przeponę.

źródło: pixabay

Ćwiczenie 2: Pozycja dziecka (balasana) jest to jedna z najbardziej naturalnych pozycji ciała, sprzyja ona rozluźnieniu wszystkich mięśni oraz przynosi ulgę w bólach pleców.

Siadamy na piętach, tułów kładziemy na udach. Głowę opuszczamy, opierając się czołem o podłoże. Ręce wyciągamy do tyłu. Oddychamy spokojnie. Staraj się poczuć, jak kręgosłup się rozciąga, a szyja i kark zostają odciążone, a ramiona delikatnie mrowią. Staraj się pozostać w tej pozycji ok. 1-2 minut, a nawet dłużej.

Jeżeli nie jesteśmy w stanie dotknąć pośladkami pięt, możemy wykonać prostszą wersję, rozszerzamy kolana na boki, a palce stóp łączymy, siadamy na piętach i wyciągamy ramiona przed siebie. Głowę swobodnie kładziemy twarzą do ziemi i wykonujemy kilka spokojnych oddechów.

Po wykonaniu tych ćwiczeń przyjmujemy pozycję tapasady: schodzimy z maty, czy też dywanu i stajemy stabilnie na twardym podłożu. Stopy złączamy, a głowę i szyje trzymamy prosto (chcąc się bardzo skupić, zamykamy oczy). Ciężar ciała rozkładamy równomiernie na obu stopach, barki ściągamy w dół. Ramiona uginamy w łokciach i łączymy płasko dłonie przed klatką piersiową. Wraz ze wdechem wydłużamy kręgosłup, tak jakbyś chciała wyciągnąć się w górę, ale bez odrywania stóp od podłoża, robimy kilka głębokich wdechów nosem i wydechów ustami.

You might also like

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *